آموزش نگهداری ماهیان زینتی

قالب وبلاگ


آموزش نگهداری ماهیان زینتی
حیوانات یکی از مهمترین امانت های الهی هستند , پس در نگهداری از آنها کوشا باشید 
نويسندگان
لینک دوستان

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان برترین وبلاگ اموزش نگهداری ماهی اکواریم و آدرس angelfish.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

نام ماهیان : زبرا دانیو
طول حداکثر: 5 سانتی متر
سطح شنا: تمام سطوح آب
مکانهای جاگیری : میان تخته سنگها،گیاهان وجلبکها
نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب
همزیستی: سازگار با تمام ماهیان آکواریومی
تغذیه: غذای خشک
خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما 26 درجه سانتی گراد - سختی آب 8 درجه - PH= 7
دشواری نگهداری: گروه 1

رفتار و نوع تولید مثل : تخم گذار،این ماهی با نوارهای خوش رنگ خود از زیباترین ماهیان اکواریومی است . ماهی صلح جو، زرنگ و پر تحرکی است که شنا را دوست دارد. نگهداری و تکثیر آن آسان است . ماهی ماده چا ق تر و رنگ روشن تری دارد.


==========دانِیوِی گورخر ِیا زِیبرادانِیو
اندازه اِین ماهِی که بومی بنگال و هندوستان است تا 4 سانتِیمتر ِیا کمی بِیشتر می رسد .نخستِین بار در سال 1905 به اروپا برده شد .بِین ماهی های تخمگذار آکوآریومی ، بدون شک اِین ماهِی از معروفترِین آنها به شمار می آید .ماهِی بسِیار فعالی است و بصورت دسته اِی حرکت می کند .برروِی بدن آن خطوط افقِی زِیبایی وجود دارد که شکل رنگ بندِی گورخر به آن می دهد .اِین ماهِی معمولا مزاحم ساِیر ماهی ها نمی شود .

تشخِیص نر و ماده در فصل تخم رِیزِی آسان است، زِیرا ماده ها داراِی شکمی بزرگتر می باشند .ماهِی ماده روِی بدن و بخصوص باله دمی ، رنگ آمیزِی زرد بِیشترِی از ماهِی نر دارد.

.

تخمگذارِی آن بسِیار جالب است و ماهِی علاقه خاصِی به خوردن تخمهاِی خود دارد و معمولا قبل از اِینکه تخمها به کف آکوآریوم برسند آنها را می خورند .براِی اِین منظور باید اقدامات لازم براِی جلوگِیرِی از خورده شدن تخمها به عمل آِید .معمولا باید عمق آب آکوآریوم کم شود تا ماهِی فرصت خوردن تخمها را قبل از رسِیدن به کف آکوآریوم نداشته باشد. در کف آکوآریوم باید مقدارِی سنگرِیزه و ِیا گوِیچه شِیشه اِی به عمق 5/2 تا 3 سانتِیمتر رِیخته شود تا تخمها که فاقد قدرت چسبندگِی هستند در داخل آنها جاِیگزِین شوند. به کار بردن سنگرِیزه و گوِیچه شِیشه اِی بزرگ خطرناک است زِیرا در مواقعِیکه ماهِی می ترسد ممکن است به داخل اِین سنگرِیزه ها رفته و نتواند خارج شود .بنابراِین قطر آنها باید از 6 تا 8 می لِیمتر تجاوز ننماِید .

ِیکِی از بهترِین راههاِی جلوگِیرِی از تلفات تخمها و خورده شدن آنها به وسِیله ماهی ها ، قرار دادن ِیک لاِیه حصِیر شِیشه اِی در کف آکوآریوم است .حصِیر شِیشه اِی از لوله هاِی شِیشه اِی به قطر 5 تا 8 می لِیمتر بافته می شود فاصله بِین هر دو شِیشه نباِید از 2 تا 4 می لِیمتر بِیشتر باشد .دو لوله شِیشه اِی را در کف آکوآریوم باید طورِی قرار داد که زِیر سر و ته بافته شِیشه اِی قرار گِیرند .معمولا کف باید لخت باشد ولِی اگر ماسه ِیا سنگرِیزه هاِی کوچک در کف آن وجود دارد باید ابتدا آن را به خوبِی مسطح کرده و سپس بافته شِیشه اِی را روِی آن قرار داد .اگر قطر دو لوله شِیشه اِی زِیر آن 10 میلِیمتر باشد ، فاصله بافته از کف آکوآریوم بهمین میزان خواهد بود .آب بالاِی اِین بافته نباِید از 10 سانتِیمتر بِیشتر باشد.

هنگام نزدِیک شدن تخم رِیزِی باید هر ماده بارور را جدا گانه در ِیک اکواریوم قرار داده و مدت ِیک هفته با غذاِی زنده بخوبِی تغذِیه نمود .پس از آماده شدن آکوآریوم مخصوص تخم رِیزِی و قرار دادن آن در محل نورگِیرِی ، ابتدا ِیک ماده خوب در آکوآریوم قرار می گِیرد .روز بعد 2 تا 3 نر فعال به آکوآریوم اضافه می شود .اگر تخم رِیزِی در مدت 3 ِیا 4 روز انجام نشود باید مجددا ماهِی ماده به آکوآریوم مخصوص تغذِیه برگشت داده شود و پس از ِیک هفته مجددا با همان ترتِیب دفعه قبل به آکوآریوم مخصوص تخم رِیزِی منتقل گردد .

وقتِی که ماهی های نر شروع به تعقِیب ماهِی ماده می کنند ، موقع تخم رِیزِی فرا رسِیده است. طبِیعتا پس از تخم رِیزِی قطر شکم ماهِی ماده کوچک خواهد شد .چون تخمها پس از تخم رِیزِی از بِین لوله هاِی شِیشه اِی به کف آکوآریوم می رِیزند.دِیگر احتِیاجِی به مراقبت از تخمها و جلوگِیرِی از خورده شدن آنها بوسِیله والدِین نِیست .اگر کف آکوآریوم شِیشه اِی باشد از زِیر می توان تخمها را مشاهده نمود .تعداد تخمها در هر تخم رِیزِی حدود 200 عدد می باشد .

پس از تخم رِیزِی باید والدِین را از آکوآریوم خارج کرد و می توان با دقت هرچه بِیشتر حصِیر شِیشه اِی را نِیز از آکوآریوم بِیرون آورد .در حرارت مناسب تخم رِیزِی که 25 تا 27 درجه سانتِیگراد است لاروها معمولا پس از دو روز از پوسته تخم خارج می شوند .با توجه به تعداد زِیاد آنها باید دو سه روز اول به آنها آب محتوِی انفوزوئر داد ( کشت انفوزوئرها در قسمت قسمت غذادهی به ماهیان بحث شده است ) .در دو روز اول زندگِی حرکات آنها نسبتا ناجور است ولِی بزودِی رفتار و حرکات آنها عادِی و اشتهاِی آنها خوب می شود.

تغذِیه خوب و کافِی در اِین ماهی ها اثر بسِیار مطلوب دارد .پس از اِینکه بچه ماهی ها به حدِی رسِیدند که بتوانند با غذاِی مصنوعِی تغذِیه شوند باید از نظر قد و سلامت بدن، آنها را رقم بندِی نمود .اِین ماهی ها در یک سالگِی بالغ می شوند و ماهی ها دو ساله پِیر به حساب می آیند .
سن آنها معمولا از دو سال تجاوز نمی کند .این ماهِی همه چِیز خواراست که تغِیِیرات درجه حرارت 18 تا 29 درجه سانتِیگراد را به خوبِی تحمل می نماِید .

=============

ماهی زبرا (Zebra) یه ماهی کوچک و بی آزاره که بزرگتر از دو بند انگشت نمیشه.ماهی قشنگیه و همیشه هم در حال شنا کردنه.از اون ماهی هایی هستن که به صورت دسته جمعی اگه باشن قشنگ تر به چشم میان.قیمت زیادی هم نداره.ماهی زبرا وقتی بالغ میشه باله هاش بزرگتر و کشیده تر میشن به خصوص در بین نر ها. این ماهی اگه توی اکواریومی باشه که سرپوشی نداشته باشه امکان پریدنش هست و باید مواظب باشین.این ماهی رو با ماهی های دیگه میشه نگهداری کرد البته منظورم اینه که ماهی زبرا بی آزار هست اما اگه ماهی گوشتخوار داشته باشین اصلا این ماهی رو قرار ندین توی اکواریوم چون به راحتی طعمه ماهی گوشتخوار خواهد شد به خصوص که جنب و جوش این ماهی یه ماهی گوشتخوار مثل اسکار رو تحریک میکنه به خوردنش.در ضمناین ماهی به دو رنگ آبی و قرمز هست

 

نظرات شما عزیزان:

hanieh
ساعت15:14---10 شهريور 1394
وااااااااااایـــــــــــــ
اینا چقد خوشگلن
ممنون ک اومدی وبم
پاسخ:سلام خواهش میکنم هانیه جان


نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


برچسب‌ها:
[ پنج شنبه 4 ارديبهشت 1393برچسب:زبرا,ماهی,ماهی زبرا, اکواریم, تکثیر,پرورش,نگهداری, ] [ 21:50 ] [ ali shafiee ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وب سایت

باسلام و ارزوی موفقیت خدمت شما بازدید کننده گان عزیز:من علی شفیعی هستم هدفم از تشکیل این وبلاگ اشنایی شما عزیزان با ماهی های اکواریمی است. امید وارم که من و وبلاگم بتوانم راهنمای خوبی برای شما بوده باشم
آرشيو مطالب
مرداد 1394
ارديبهشت 1394 ارديبهشت 1393 فروردين 1393 تير 1392 خرداد 1392 آبان 1391 مهر 1391 مرداد 1391 تير 1391 خرداد 1391 ارديبهشت 1391
امکانات سایت

آی پی رایانه شما :


نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

<-PollName->

<-PollItems->

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 6
بازدید دیروز : 37
بازدید هفته : 62
بازدید ماه : 773
بازدید کل : 118854
تعداد مطالب : 57
تعداد نظرات : 25
تعداد آنلاین : 1